Zagadnienie czym jest wobler pływający a tonący jest bardzo proste do rozróżnienia. Na pierwszy rzut oka wobler pływający po wrzuceniu do wody pływa po powierzchni natomiast tonący opada na dno. Ze względu na sporą ilość zapytań klientów oraz wyszukiwań w sieci podjęliśmy się tego tematu aby nieco rozjaśnić temat.
Wobler pływający nie ważne czy jest to wobler ręcznie robiony (hand made) czy przynęta robiona masowo, każdy po wrzuceniu do wody będzie się na niej unosił. Możemy rozróżnić typowe woblery ze sterem oraz woblery bez sterowe.
Woblery sterowe pływające, po wpadnięciu do wody unoszą się na powierzchni a podczas zwijania linki schodzą na daną głębokość w zależności od specyfikacji przynęty.
Woblery bezsterowe pływające to przynęty poruszające się po powierzchni wody, smużąc, imitując np. owady wpadające do wody.
Wobler tonący po wpadnięciu do wody zaczyna tonąć, niektóre przynęty toną szybciej, niektóre wolniej. W zależności od łowiska oraz specyfikacji przynęty możemy dobrać odpowiednią dla siebie w danym miejscu. Przynęta tonąca, która tonie wolnej sprawdzi się lepiej np. na nie głębokiej wodzie natomiast tonąca szybciej na wodzie głębokiej. Woblerem szybciej tonącym w krótszym czasie zejdziemy niżej, łatwiej będzie nam go poprowadzić w głębszej partii wody. Do takich przynęt mogą należeć na przykład woblery typu CYKADA. Wracając do przynęt nieco wolniej tonących (większość przynęt) warto także zwrócić uwagę czy przynęty lusterkują w wodzie. Przy opadaniu przynęta kolebie się na boki odbijając światło, bardzo często takie zachowanie przynęty prowokuje ryby do brania. Przykładową przynętą, która lusterkuje jest wobler THUNDER. Jest to wobler boleniowy, często także atakowany przez duże klenie.
Gdzie łowić woblerem pływającym a gdzie łowić woblerem tonącym ?
Zaletą woblerów pływających jest możliwość wypuszczania przynęty z nurtem rzeki. Często na małych ciurkach pstrągowych rzuty są bardzo trudne dlatego możliwe jest tylko łowienie na wypuszczanego woblera. Także na innych również tych dużych rzekach możemy wypuścić przynętę i ściągnąć ją po całym warkoczu. Podczas prowadzenia woblera pływającego możemy go zatrzymać (przynęta będzie unosiła się ku górze), przytrzymać w nawet wolnym nurcie (przynęta będzie pracowała w miejscu).
Zaletą woblerów tonących jest możliwość wykonywania dalszych rzutów (są cięższe). Przynętę tonącą można prowadzić w nieco głębszych partiach wody obławiając także dołki. Często także w wolno opadającego woblera pstrągowego przy korzeniach atakują pstrągi.
Jest wiele możliwości jakie można zastosować nad wodą, sposób prowadzenia zależy tylko wyłącznie od naszej wyobraźni oraz od upodobań ryb w danym czasie.