Sandacze łowimy na wodach otwartych jak i zamkniętych. W tym artykule skupimy się na miejscach gdzie można zlokalizować i złowić sandacza w jeziorze.

Sandacze są nazwane rybami głębinowymi i mają przydomek mętnookie. Przydomki nie biorą się znikąd, jak wielu doświadczonych wędkarzy zauważyło sandacze mają bardzo dobry wzrok. Bardzo dobrym patentem, łowiąc na kilku metrach jest stosowanie przynęt, w których mamy jakieś elementy fluorescencyjne. Mimo słabej widoczności na dnie, sandacz potrafi bardzo szybko zlokalizować taką przynętę.

Miejsca występowania sandacza są najgorszymi miejscami dla każdego wędkarza. Ryba uwielbia twarde, żwirowate dno, na którym występują kamienie. Często przebywa wśród zatopionych drzew, korzeni a w zbiornikach zaporowych w karczach, które zostały po ściętym lesie. Sandacze unikają miejsc gdzie prądy wzburzają muliste dno, natomiast jednak można go spotkać w miejscach gdzie na dnie zalega muł, nawet duża ilość mułu! W takich miejscach nie może nic wystawać z niego, żadnych twardych rzeczy takich jak konary drzew czy nasypów.

Przesądy nie do końca są prawdziwe bo gdy sandacz, przykładowo na około dwóch metrach spotka dobrą kryjówkę (korzenie) na pewno zostanie tam i nie spłynie na dno, gdzie nie będzie miał żadnego schronienia. Trzeba pamiętać, to jest bardzo ważna wiadomość odnośnie techniki łowienia sandaczy, że sandacz w jakimkolwiek miejscu by się nie znajdował zazwyczaj przebywa jak najbliżej dna.

Za dnia mętnookie wyskakują z kryjówek i atakują w kierunku powierzchni wody. Wieczorem i w nocy sandacze podpływają w płytsze rejony wody, brzeg, górki, wysepki. Jak rozpoznać żerowanie sandacza ? W przypadku żerowania innych drapieżników słyszymy zazwyczaj chlapanie, każda ryba niemniej jednak wydaje swój charakterystyczny pogłos przy ataku. Przy ataku sandacza zaobserwujemy jak rybki wyskakują z wody i tworzy się obraz przypominający wachlarz. Również dźwięk jest charakterystyczny. Towarzyszy temu zjawiskowi szum. Po takim doświadczeniu już będziemy wiedzieć, że sandacz wyszedł na żer ze swoich kryjówek.

Mętnookie nie zawsze polują niedaleko swoich kryjówek, nie są tak cierpliwe jak szczupaki i często wyruszają na łowy w stadach (często polują z wielkościowo podobnymi kompanami).

Tak więc wiemy w jakich miejscach mogą przebywać sandacze oraz jaki dźwięk możemy usłyszeć podczas ich polowania przy powierzchni. To jednak nie wszystko bo łowiąc w zaczepach łatwo jest spłoszyć ryby i później trzeba szukać nowych miejsc. Zatem najlepiej warto zaczekać do pory dnia, w której sandacz wychodzi na polowanie ale to już w osobnym artykule gdyż jest uzależnione od wielu czynników. Najlepsze pory dnia to ranek, południe i zmierzch aż do późnej nocy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here