Gdzie szukać zimą pstrąga w rzece ?

0
1055

Pstrągi to ryby uwielbiające dobrze natlenioną wodę. Wyborny wędkarz potrafi spojrzeć na daną rzekę i wskazać miejsce występowania kropków bez jej sondowania. Takich umiejętności nabiera się z każdym kolejnym wyjętym pstrągiem !
W tym wpisie przybliżymy miejsca gdzie warto szukać pstrągów w rzekach.

Ważnymi trzema kwestiami gdzie szukać pstrągów są:

  • TLEN – Pstrąg musi oddychać, aby żyć. W rzece zazwyczaj można spotkać pstrągi w pobliżu nurtu, gdzie woda jest bardziej natleniona. Unikaj dużych obszarów stojącej wody.
  • POŻYWIENIE – pstrąg musi jeść i rzadko oddala się od źródła pożywienia. Znajdź jedzenie, a znajdziesz rybę.
  • SCHRONIENIE I ODPOCZYNEK: Pstrągi lubią być blisko prądu, ale są też dość leniwe. Lubią znajdować miejsca do odpoczynku i inne obszary, w których mogą spocząć poza głównym nurtem. Potrzebują także miejsca do ukrycia się przed drapieżnikami. Może to być przeszkoda, która blokuje prąd, lub może to być schronienie nad wodą (drzewo lub krzak). Dodatkowo miejsce z dostępęm do głębszych wód.

Będąc nad wodą i przystępując do łowienia szukajmy miejsc z pokarmem, będą to wszelakie zagłębienia w dnie. Dzieje się tak poprzez prąd wodny, który niesie pożywienie. Cięższa frakcja (np. piasek) osadzi się przed zagłębieniem natomiast szczątki pokarmowe są lżejsze i wpłyną w miejscówkę pstrągową. W takich miejscach pstrągi będą czekać na obrzeżach dołka.
Inną bardzo wartą do obłowienia miejscówką jest odcinek rzeki z występującymi kamieniami. W takich miejscach pstrąg znajdzie dobrze natlenioną wodę, za kamieniem znajdzie schronienie i odpoczynek ( w takich miejscach także będzie przebywało pożywienie).
Dobrymi miejscami w chłodne zimowe dni, są także miejsca gdzie jest nieco głębiej, woda wolniej płynie, burty rzeki porośnięte są korzeniami, zwisającą uschniętą trawą. Należy bez wątpienia obłowić takie miejsca.
Warto zwrócić uwagę także na tzw. “szwy, warkocze” są to miejsca gdzie zbiegają się dwa prądy główny oraz wsteczny (także wolny z szybkim). W takich miejscach poprzez zawirowania wody występuje trochę więcej pożywienia w pobliżu.
Będąc nad wodą daj sobie chwilkę aby przeskanować dany odcinek rzeki, znajdź potencjalną miejscówkę pstrągową i zarzuć. Zwracaj uwagę na różne “niedoskonałości” w rzece. Tam gdzie się coś dzieje możliwe, że będzie to miejsce z pięknym pstrągiem.

Zobacz także: “Jak skutecznie łowić pstrągi w zimie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here