Jak czytać rzekę – spinning na rzece

0
1446

Od tego jak dobrze potrafimy czytać rzekę zależeć będą nasze wyniki. Mamy kilka typów rzek. Rzeki górskie gdzie woda w niektórych miejscach potrafi nieźle przyśpieszyć oraz spowolnić. W takiego typu rzekach bardzo przyjemnie się łowi. Dodatkiem są krajobrazy jakie nam towarzyszą. Na górskiej rzece chyba najłatwiej jest złowić jakąś rybę, trzeba zachować spokój i obserwować wodę. Mamy znacznie mniejszy obszar do obserwacji więc więcej możemy dostrzec. W takiej wodzie zazwyczaj występuje dużo kamieni, często trafiają się zwalone drzewa, jakieś zakręty albo nad brzegiem zwisają gałęzie drzew czy trawa. To chyba jedne z najlepszych miejsc gdzie możemy spotkać ryby. Głównie klenie, okonie uwielbiają takie miejsca. Pstrągi dodatkowo lubią przebywać w dołkach, rynnach.

W nizinnej rzece sytuacja robi się trochę odmienna. W tego typu rzekach dochodzą już główki (ostrogi). I chyba to jest jedno z fajniejszych miejsc, oczywiście koniecznie trzeba takie obłowić. Jak się do tego zabrać ? Na początku nie wchodź na sam szczyt ostrogi, ostrożnie zatrzymaj się na skraju i zacznij obserwować. Po jednej stronie będziesz miał napływ po drugiej tzw. klatkę (miejsce miedzy dwoma główkami). Po stronie napływu jak i klatki wzdłuż kamieni lubią przebywać ryby. Gdyż właśnie w tamtym miejscu oczekują na pokarm, który im spłynie prosto na pysk. Gdy będą tam małe rybki możemy spodziewać się drapieżnika: szczupaka, okonia… Obławiając kolejne metry ze swojej lewej jak i prawej strony docieramy do warkocza. Jest tam zazwyczaj najgłębiej. Ryby często usadowiają się od strony klatki przy ostrodze jak i w dalszej części warkocza. Pamiętajmy, że najważniejsza jest obserwacja nad wodą bo to z niej możemy wyciągnąć najlepsze wnioski. Kolorem zaznaczono najczęstsze występowanie ryb.

Jeśli łowimy w nizinnej rzece, różnego rodzaju kamienie, zwisające trawy czy gałęzie w wodzie są również bardzo atrakcyjnymi miejscami połowu.

Kanał to woda, która mało co płynie. W Polsce nie występuje duża ilość kanałów np. w porównaniu z Holandią gdzie kanały są praktycznie wszędzie. Na kanałach nie spotkamy rwącego nurtu rzeki. Tam wędkowanie wygląda troszkę tak jak w stawie chociaż mamy przewagę bo po jednej jak i drugiej stronie brzegu “czasem” występują trawy, drzewa oraz mamy większy popis gdyż ryba jeśli się spławi na wodzie jest w zasięgu naszej wędki.
Na kanałach obserwujmy wodę, gdyż to może być kluczem do sukcesu. Ogólnie jeśli chodzi o wędkarstwo spinningowe za dobrymi wynikami występuje dobra obserwacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here