Jak łowić okonie na wiosnę, gdzie szukać okoni ?

0
1387

Wiosna to czas, w którym ryby zresztą jak i cała przyroda budzi się do życia po ospałym czasie jakim była zima. Termometry pokazują coraz to więcej stopni Celsjusza, jest cieplej, słońce zaczyna mocniej dogrzewać. Ryby powoli wychodzą ze swoich zimowych kryjówek, ochoczo zaczynają szukać pokarmu.

Gdzie łowić okonie wiosną ? – Dobrymi miejscami będą stawy, jeziora z nasłonecznioną częścią wody, jeśli chodzi o rzeki będą to głębsze partie wody o spokojnym uciągu. Przynęty jakie stosujemy do kuszenia ryb powinny być średniej wielkości raczej nie przekraczające 7 cm o różnej kolorystyce, jak możemy się domyślić bywa taki dzień że ryby selektywnie reagują na dany kolor. Więc musimy być przygotowa

ni na takie warianty.
Fenomenem tej wiosny stała się przynęta hand made wzorowana na bazie jazgarza RealFish Ruff o długości 6,5 cm i ciężarze 3,5 g. Przynęta została wykonana w 6 kolorach (naturalnym, odcieniach: niebieskiego, purpurowego, brązowego (motoroil), czarnego, zielonego). Dzięki temu, że została odwzorowana (odbita) z żywej ryby posiada odwzorowanie łuski jak i kształt prawdziwego jazgarza. Oryginalna łuska jazgarza podczas pracy gumy odbija refleksy świetlne, dosyć często przez ten efekt przynęta namierzana jest przez drapieżnika. Ogonek odwrócony (nie jak w standardowych gumach) wprowadza przynętę w pracę taką, która odwzorowuje naturalne pływanie rybek. Łowność gumy została już potwierdzona nie przez jedną osobę. Pomimo okoni trafia się także znaczna liczba szczupaków, niestety szczupaki ze względu na okres ochronny, który obowiązuje do maja nie są celem wypraw.

Jakich główek jigowych używać do połowu okonie na wiosnę ? Ciężar jak i wielkość główki dobieramy do głębokości, na której będziemy łowić. Im głębiej tym gramatura musi się zwiększyć. Zazwyczaj główkę dobiera się tak aby prowadzić przynętę lekko nad dnem. Natomiast wielkość haka dobiera się do wielkości gumy. Zazwyczaj wielkość główki zwiększa się proporcjonalnie do wielkości haka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here