Jak skutecznie łowić pstrągi w zimie?

0
708

Pstrągi to ryby bardzo wymagające !

Aby skutecznie łowić pstrągi już od pierwszych dni nowego roku powinieneś się do tego przygotować. Nie lekceważ tych słów, z resztą sam zobaczysz nad wodą, że byłoby warto zaczerpnąć tej wiedzy.

Pierwszą kwestią dotyczącą łowienia pstrągów jest miejsce ! Musimy wiedzieć, że tam gdzie zamierzamy łowić występują pstrągi. Odnośnie opisu dobrych miejsc pstrągowych dowiesz się w osobnym wpisie. Drugą kwestią jest odpowiednia przynęta oraz sprzęt (wędka, żyłka, kołowrotek).

Do łowienia pstrągów używa się zazwyczaj woblerów do 6 centymetrów. Swoją przygodę z pstrągami zaczynałem od woblerów 3 cm+, nie mówię, że są złe ale kto nie spróbował łowić pstrągów na większe woblery ten tego nie doświadczył. Z obawy i “jakiegoś” przekonania, że kropki lubią małe wabiki byłem sceptycznie nastawiony do “szóstek pstrągowych”. Była to bardzo złudna myśl, od razu gdy założyłem większy wobler, coraz częściej łowiłem większe kropki. To jakie woblery, jaką kolorystykę i kiedy stosować dany kolor dowiemy się w specjalnym wpisie.


Jak się przygotować do łowienia pstrągów ?
Czy wybrać żyłkę czy plecionkę a może nanofil ?
Jaką wybrać wędkę do łowienia pstrągów ?
Jaki kołowrotek na pstrągi będzie dobry ?

Każde z tych pytań jest bardzo ważne. Aby czuć przyjemność z łowienia, często na wielkim mrozie dobierzmy sprzęt, z którego będziemy zadowoleni.
W tym wpisie zasugerujemy w jaką stronę można iść, ale to decyzja zakupu będzie należała do Was.
Jeśli chodzi o wędki pstrągowe stara szkoła mówi, że najbardziej nadają się krótkie (do około 2,4 m) oraz posiadające szybką akcje. Z krótkim kijem dużo łatwiej będzie nam chodzić po krzakach, a wiele rzek właśnie takich jest. Im droższy kij tym będzie się on bardziej poddawał (akcja paraboliczna), chociaż teraz na rynku w tak dużej bazie sprzętu wędkarskiego na pewno znajdziecie coś dla siebie. Dla mnie i zapewne wielu wędkarzy ulubionym kijem jest wędka długości 2,10 m o szybkiej akcji i ugięciu parabolicznym. Taka wędka zapewni sprawne zacięcie ryby i bezpieczniejszy hol gdyż nie będzie zachowywała się jak kij od miotły.


WĘDKI PSTRĄGOWE

Dobraliśmy wędkę, najwyższy czas na dobór kołowrotka, tutaj sprawdzi się mały rozmiar 2000-2500. Najlepiej z przednim hamulcem, wygodniej się go kontroluje podczas holu ryby. Chociaż są także zwolennicy tylnego hamulca. Myślę, że to nieliczne grono :D. Jeśli chodzi o dobór kołowrotka zapraszam do wpisu “Top 6 kołowrotków spinningowych na każdą kieszeń – ranking“. W tym wpisie znajdziesz kilka z najlepszych kołowrotków na rynku w każdej cenie.

Żyłka, plecionka a może nanofil ?
Łowiąc w zimie należy pamiętać o ujemnych temperaturach. Plecionka lubi nasiąkać wodą, przy wysoce ujemnej temperaturze może być to uciążliwe. Ze względów etycznych zaleca się stosowanie żyłek. Żyłka jest rozciągliwa, nie nasiąka wodą. Podczas zacinania i holu ryb (przez kije o akcji fast) nie uszkadza pyszczków ryb. A jeśli wypuszczamy ryby zadbajmy oto aby wróciły one w znakomitej kondycji do wody, tym bardziej, że na zewnątrz może być około -10 stopni Celsjusza. Nanofil natomiast nie nasiąka jak plecionka ale w porównaniu do żyłek jest nie rozciągliwy.

ŻYŁKA NA PSTRĄGA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here