Klenie zimą – zimowe łowienie kleni

0
426

Zimą jedni szukają pstrągów, troci, drudzy wędkarze dłubią koguty, woblery, muszki w swoich warsztatach. Jest jeszcze pewna grupa wędkarzy, którzy chcą łowić ale w pobliżu nie mają dostępu do wód zasobnych w pstrągi czy trocie. Do łowienia pozostają im klenie.
Ryby te zimą często szukają pożywienia w przeciwieństwie do innych ryb karpiowatych i nie pozostają w zimowym letargu. Wędkarze będący najczęściej nad wodą mogą zaobserwować to poprzez spławy kleni między rzecznymi główkami.

Kleń złowiony przez Krzysztof Łuczak

Gdzie warto łowić klenie w zimie (grudzień, styczeń, luty)?

W tych miesiącach, miejsca są bardzo kluczowe, klenie znajdziemy przy opaskach, między jedną a drugą główką. Warto wiedzieć aby takie miejsca były jak najbardziej urozmaicone. Im więcej występuje w nich przeszkód, dołków, kamieni i patyków tym lepiej. Najważniejsze jest aby zlokalizować te piękne ryby. Należy również pamiętać, że klenie mają “oczy w każdej łusce” to powiedzenie towarzyszy wędkarzom od lat i nie wzięło się znikąd. Jeśli nie mamy takich miejsc na swojej rzece znajdźmy miejsca ze spowolnionym nurtem, nieco głębsze w okolicy.

Ważną rolę w tym czasie odgrywają przynęty. Powinniśmy sięgnąć po woblery od około 3 cm do 5-6 cm. Przynęta powinna nieco łagodniej zamiatać ogonkiem o tej zimowej porze roku. Nie ma reguły czy powinny być to woblery pływające czy tonące. To musimy dobrać w zależności od wody, przede wszystkim zlokalizować na jakiej wysokości żerują klenie. Bardzo fajnym modelem o takiej charakterystyce jest model BRISK 4 marki Engima. Pamiętajmy, że w danym dniu, bądź na danej wodzie musimy trafić z kolorem. Najlepiej jest zmieniać kolory przynęt co kilkanaście bądź kilka rzutów. Wartą opcją do zastosowania jest model MiniFish, który ma bardzo drobną pracę.
Wobler w okresie zimowym powinniśmy prowadzić bardzo wolno, oprócz wyżej wymienionych miejsc warto obłowić także zapływ, wyrwy w brzegach oraz miejsca na styku woda stojąca-płynąca.

Pogoda w tym czasie może nas zniechęcać. Jest zimno. Jednak zawsze są szanse na złowienie ryby. Spinning kleniowy w okresie zimowym najbardziej skuteczny może być w czasie ocieplenia, warto więc korzystać.
Jeśli chodzi o sprzęt pozostaje bez zmian, możemy uszczuplić trochę grubość żyłki jako grubość linki głównej.

WOBLER BRISK 4 ENGIMA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here