Łowienie jazi na wiosnę – jak łowić ?

0
1321

Łowienie jazi wiosną nie należy do prostych. Ta ryba jest bardzo specyficzna i powiem, że ten kto wybiera się na nią z marszu, pierwszy raz bez przeczytania, obejrzenia treściwych filmów będzie miał nikłe szanse na złowienie.

Kiedy warto wybrać się na jazie ?

Na jazie warto wybrać się wczesną wiosną ale także późną, po między tymi zakresami jaź ma tarło. Jak można się domyślić przed tarłem jazie są na aktywnym żerowaniu aby nabrać sił przed tarłem natomiast po tarle (późna wiosna) są głodne bo zostawiły sporo sił na tarle.

Jak złowić jazia ? 

Jazie zapatrujące się na tarło są mniej ostrożne i płochliwe, pływają w grupkach więc czują się bardziej bezpiecznie oraz można je spotkać na niedużych obszarach. Ryby aktywnie żerujące nie będą aż tak się płoszyć niemniej jednak trzeba być cichutko. Połów jazi relatywnie łatwiejszy jest w rzece, niemniej jednak można także próbować sił na zbiornikach ze stojącą wodą. Wtedy wybierzemy płycizny porośnięte roślinnością, będą one często odwiedzanym miejscem żerowania i tarła jazi w jeziorach.

Jakie wybrać dobre miejsce do łowienia jazi ?

Łowienie jazi w rzece jest z reguły łatwiejsze od łowienia ich na stawach. Wczesną wiosną jazie spływają z większych rzek do ich dopływów, więc warto jest ich szukać w odcinkach ujścia. Na jazie wybierzemy miejsca z wolno płynącą wodą o twardym dnie (piaszczystym, ilastym, kamienistym). Ryby chętnie wybierają także dołki, podmyte brzegi, ujścia małych rzeczek, zatopione drzewa oraz zwisające gałązki drzew i krzewów. Tam gdzie będą zalane trawy obowiązkowo warto sprawdzić taką miejscówkę. Szukajmy też dobrze nasłonecznionych płycizn. Połowom sprzyja lekko zmącona woda, która utrudnia im obserwację otoczenia.

Jakie przynęty na jazia ?

Jazie to ryby wszystkożerne, zjadają rośliny, owady, małże, ślimaki, ikrę i nawet małe rybki. Pokarm mięsny przedkłada jednak nad roślinny. Do połowu jazi zwykle używamy małych woblerków 2,5 cm do 4 cm. Wolno prowadząc z przytrzymaniem szczególnie w miejscach wyżej opisanych. Szczególnie sprawdzają się ubarwienia w odcieniach brązu, zieleni.

Fotografia w wykonaniu Trzebinia Fishing. Woblery Engima Baits

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here