W kwietniu czuć już świeże, rześkie powietrze. Nad wodą, w około przyroda budzi się do życia, coraz aktywniejsze stają się także ryby, które budzą się z zimowego letargu. W tym miesiącu jeszcze nie możemy łowić dla niektórych ukochanych szczupaków, sandaczy, sumów.

Największą frajdę mogą zapewnić klenie, jazie oraz okonie. We wpisie skupimy się na łowieniu wiosennych kleni w rzece. Najprzyjemniejszą metodą wędkowania jest łowienie kleni na spinning i poczucie tych często atomowych brań. Należy pamiętać, że łowienie kleni na spinning o tej porze roku nie jest takie łatwe jak w okresie wakacji ale na pewno troszkę łatwiejsze niż w czasie zimy i wczesnej wiosny. Każdy kolejny dzień, przy sprzyjającej pogodzie powinien być tylko lepszy.

Wielu z wędkarzy już pewnie ma sprzęt kleniowy taki jak: wędka, kołowrotek, linka. Jeśli jeszcze jesteś przed tymi zakupami niebawem pojawią się wpisy na naszym portalu. Dla szybkiego wprowadzenia. Najlepiej posiadać kij z pełną szczytówką o długości około 2,7m jest to jak najbardziej uniwersalna długość. Kołowrotek o rozmiarze 2000-2500 z nawiniętą żyłką 0,16 bądź plecionką do 0,06mm. Gdzie najlepiej kupić wędkę ? Zaleca się “obmacanie” kija wtedy tak naprawdę wiemy z czym mamy do czynienia. Osobiście preferuję akcję nie za miękką nie za sztywną, coś po środku.

Podczas kwietniowego łowienia, na początku miesiąca możemy z powodzeniem łowić na woblery tonące, głęboko schodzące tzw. SDR (woblery sdr). Mogą to być najskuteczniejsze woblery w tym czasie, ponieważ ryby w rzekach z wolniej nagrzewającą się wodą będą jeszcze częściej w okolicach dna. Jak możemy prowadzić wobler tonący ? Po zarzuceniu takim woblerem możemy odczekać aż trochę opadnie a następnie możemy prowadzić go na różne sposoby. Będąc nad wodą musimy wyczuć czy ryby reagują na przynętę, którą prowadzimy wolno czy woblera prowadzonego z przerwami. Taka taktyka nie koniecznie może być 100% skuteczna, ponieważ nie wykluczone jest, że z powodzeniem będziemy łowić na inne woblery kleniowe, przykłądowo model Brisk 4.
Nasuwa się pytanie jaki wobler wybrać ? Złotego środka nie ma, niestety. Możemy jednak dawać sobie większe szanse na łowienie ryb. Będąc nad wodą musimy sprawdzić na co ryby mają ochotę w danej chwili. Na jaki kolor reagują najbardziej. Model CheerFish jest przynętą głębiej nurkującą i posiada agresywniejszą pracę od woblera Brisk 4, który z kolei jest nieco większą przynętą. Na tego typu woblery biorą w tym czasie również jazie oraz okonie, więc nie zdziwcie się, że podczas łowienia kleni wasz wobler zje jaź czy okoń albo mały boleń.

Końcem miesiąca, przy sprzyjającej pogodzie, należy zaznaczyć, że rok rokowi nie równy jeśli chodzi o temperatury i rozwijającą się przyrodę. Możemy próbować łowić klenie z powierzchni. Wtenczas aby dobrze rozpoznać ten okres musimy zaobserwować nad wodą latające owady oraz zbierające klenie, jeśli to widzisz bez zawahania możesz próbować łowić na smużąki oraz innego rodzaju robactwo np. osy.

Jeśli chcemy skorzystać z patentu na dodatkowe obciążenie, dociążenie woblera mocujemy śrut ołowiany wędkarski około 30 centymetrów przed woblerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here