Przynęta na szczupaka – jaką wybrać ?

1
1610

Szczupaki to ryby drapieżne często bardzo wymagające. Aby z powodzeniem się do nich dobrać musimy użyć odpowiedniej przynęty. W połowie szczupaków używamy gum, woblerów, much, blach oraz żywych ryb (żywiec). Przedział wielkościowy przynęt jest spory bo zdarza się, że szczupaki fajnie reagują na te mniejsze przynęty 8-10 cm a czasem i na większe 20 cm. Od tego co w danym czasie lepiej będzie się sprawdzało musimy sami wywnioskować nad wodą. Kluczem jest wstrzelenie się w danym dniu w odpowiednią przynętę, później już wszystko idzie z górki.

Często sama przynęta nie potrafi nic zdziałać i to my musimy odpowiednio ją poprowadzić pod wodą. Dlatego zazwyczaj producenci przynęt sztucznych umożliwiają prowadzenie swoich przynęt na kilka sposobów. Przykładowo muchy na szczupaka firmy XYZ o wielkości 25 cm uzbrojone w jedną kotwiczkę i hak są przeznaczone do łowienia na płytkich i zarośniętych wodach. Można je zmodyfikować tak, że łącząc ją z czeburaszką możemy łowić z opadu na kilku metrach.

> MUCHY SZCZUPAKOWE <

Większość ludzi uważa, że najbardziej naturalnie wyglądająca i zachowująca się przynęta będzie najbardziej skuteczna. Jest w tym sporo prawdy bo drapieżnika będzie można łatwiej oszukać ponieważ tym się żywi na co dzień. Do końca tak nie jest, dosyć często nad wodą sprawdzają się właśnie jaskrawe przynęty np. koloru Firetiger (jaskrawy okoń).  Więc nie mówię tutaj, że przynęty o imitacji pokarmu są złe. Często gdy nic nam nie bierze warto jest sięgnąć po jakiś egzotyczny kolorek. Szczupaki są bardziej myśliwymi, czekającymi gdzieś w trawie, trzcinie na swoją zdobycz niż aktywnymi łowcami. Jeśli chodzi o wielkość przynęty nie bójmy się zakładać większych przynęt. Ryba widząca większy kąsek jest w stanie częściej uderzyć w przynętę z prostego punktu widzenia, podczas zużycia takiej samej energii do ataku upoluje większy kąsek. Niemniej jednak wracając do tego co napisałem na samym początku są dni gdy to mniejsze przynęty będą dla nich atrakcyjniejsze. Jeśli chodzi o kolorystykę warto zaczynać łowić czymś naturalnym i po kilku rzutach wymienić przykładowo na jakąś przynętę bardziej egzotyczną. Od danej pory roku będzie zależał także rozmiar przynęty wiosną i późną jesienią szczupaki potrzebują nieco więcej pożywienia, wynika to kolejno z tarła ryb i zimy więc chętniej sięgajmy po większe przynęty.

>SKUTECZNE GUMY SZCZUPAKOWE<<

>>SKUTECZNE WOBLERY SZCZUPAKOWE<

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here