Spinningowa przynęta na pstrąga

0
1014
KODAK Digital Still Camera

Wielu wciąż zadaje sobie pytanie jaką wybrać odpowiednią przynętę na pstrąga ?
Przede wszystkim przynęta musi być skuteczna. Jest kilka kryteriów, którymi można się wzorcować w przypadku dobrania odpowiedniej przynęty pstrągowej.

W Polsce występuje trzy gatunki pstrąga:
Potokowy jest chyba najbardziej popularny, na ciele ma liczne białe oczka a w nich czarne i czerwone kropki, brzuszek w odcieniach żółtego.
Źródlany najczęściej jest zielonkawego koloru, brzuszek w odcieniach żółtego z pomarańczowym a płetwy często muśnięte są białą kreską.
Pstrąga tęczowego poznamy po wstędze w odcieniach różu na bokach ciągnącej się od głowy aż do ogona.

Wybierając odpowiednią przynętę będzie ciężko znaleźć kluczowy wabik. Natomiast jest kilka przynęt, które znakomicie się sprawdzają i dają bardzo fajne ryby. Do grupy przynęt na pstrąga tęczowego, potokowego, tęczowego zalicza się: woblery, blaszki, gumy.

Zacznijmy od woblerów. Kolory przynęt odnośnie pstrągów są bardzo zróżnicowane. Najczęściej natomiast sprawdzają się kolory naturalne. Warto pamiętać, że pstrągi są kanibalami więc potrafią zjeść osobnika ze swojego gatunku. Niemniej jednak pstrąg to także drapieżnik i żywi się innymi małymi rybkami. Warto mieć w pudełku podobizny rybek występujących w danej wodzie. Dosyć częstymi przypadkami w takich wodach są strzeble, kiełbie, oraz małe pstrążki. Nie tylko pstrągi atakują wabiki naturalne, dosyć często, szczególnie przy mętnej wodzie używa się woblerów bardziej jaskrawszych. Będą to przynęty dobrze rzucające się w oczy pstrągom (przykład). Do woblerów również należy dodać mniejsze wabiki jak owady, a także małe kilkucentymetrowe woblerki imitujące rybki. Często sprawdzają się także woblery SDR, które mimo swojej małej budowy potrafią zejść jeszcze głębiej i obłowić dołek.

WOBLERY NA PSTRĄGA

Piękny pstrąg potokowy z woblerem ENGIMA

Nie samymi woblerami człowiek żyje.
Dosyć skutecznymi przynętami na pstrągi są różnego rodzaju mniejsze blaszki (wahadłówki, obrotówki). Łowiąc na takie przynęty należy pamiętać aby troszkę więcej ważyły, szczególnie w porze zimowej (będziemy w stanie zejść nieco głębiej). Częstymi miejscami pstrągów są właśnie różnorakie dołki, zagłębienia. Jeśli chodzi o kolorystykę przynęt, również w przypadku jak w woblerach. Starajmy się mieć trochę kolorów naturalnych oraz jaskrawych.

BŁYSTKI

Trzecią przynętą jaką warto posiadać wybierając się na pstrągi są różnego rodzaju gumki. Z przynęt gumowych na pstrąga warto zaopatrzyć się w imitacje robali, pijawek itp. Raczej odchodzi się od stosowania zwykłych klasycznych gum typu ripper. Do prowadzenia gum stosujemy małe główki jigowe bądź czeburaszki. Jeśli chodzi o rozmiar jest to zazwyczaj gramatura od 2 do 5 g. Oczywiście gramaturę należy dobrać do głębokości rzeki oraz uciągu wody. Trzeba dopasować gramaturę tak aby przynęta pracowała tuż nad dnem albo dosłownie je ostukiwała. Jak prowadzić gumy na pstrąga ? Żeby wprawić przynętę w ruch najlepiej sprawdzić przy brzegu jak ona pracuje i jakich wymaga ruchów wędką. Najczęściej jest to delikatne drganie szczytówką i powolne zwijanie.

PRZYNĘTY GUMOWE

Zobacz także: “Gdzie szukać zimą pstrąga w rzece ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here