Wędka na klenia, jazia – jaką wybrać ?

0
1250

Szukając wędki do łowienia kleni, szczególnie na woblery na samym początku musimy zadać sobie pytanie gdzie najczęściej będziemy łowić. Na samym starcie nie musimy się bać ceny kija, postaramy się tak zobrazować wszystkie za i przeciw aby wybór wędki był jak najbardziej świadomy. W tym wpisie skupimy się na tym jak taką wędkę dobrać pod dane łowisko by wędkowanie było jak najbardziej skuteczne oraz przede wszystkim przyjemne. Kijem, który wybierzemy na mniejszą rzekę równie dobrze możemy połowić na dużej rzece.

Zanim zaczniemy wypisywać atuty dla wędzisk na dużą i małą rzekę skupimy się na akcji wędziska.
Przybliżając świat wędkarski zdania są bardzo podzielone o wyborze akcji wędki w połowie kleni, jazi. Dużo wędkarzy preferuje wędkowanie kijami o miękkiej akcji szczytowej natomiast druga połowa preferuje kije dedykowane pod pstrąga (z akcją fast). Naszym skromnym zdaniem, najbardziej uniwersalnym kijem będzie akcja medium, bądź fast przechodzący w parabole. Takim kijem jesteśmy zaciąć rybę oraz dzięki dobremu ugięciu blanka z powodzeniem ją wyholować na brzeg. Osobiście również lubimy łowić na takie kije, jest to coś pomiędzy. Wędką o takiej akcji z powodzeniem jesteśmy w stanie poprowadzić woblerka w warkoczu, nurcie oraz skutecznie zaciąć rybę. Zanim przejdziemy do podpunktu dotyczącego łowienia na małej jak i dużej nizinnej rzece (Wisła, Odra, Dunajec itp.) zobrazujmy jeszcze kwestię dotyczącą długości kija oraz gramatury wyrzutu.
Jeśli łowimy na mniejszej oraz większej rzece odpowiednią długością będą kije w granicy 2,5m – 2,75m o gramaturze wyrzutu do około 15g maks. Takim kijem z powodzeniem sprawnie wyholujemy rekordowego klenia a także obsłużymy przynętę.
Jakie przynęty stosować na klenie łowiąc takim wędziskiem? Nie musimy się ograniczać, mogą to być woblery kleniowe, kleniowo-boleniowe, obrotówki na klenia, małe przynęty gumowe oraz cykady.

Typowe skuteczne woblery do łowienia kleni, jazi – ENGIMA

Łowienie kleni, jazi w dużej rzece
Zarówno klenie jak i jazie występujące w dużej rzece zajmują trochę inne miejscówki niż w mniejszych rzekach. Na dużej nizinnej rzece potrzebujemy znacznie bardziej odległości. Bardzo często miejsca, w których przebywają te ryby są oddalone nieco dalej od miejsca, w którym łowimy. Aby złowić rybę musimy tam dorzucić. W takim przypadku przyda nam się dłuższy kij. Wiele osób łowiących na takich rzekach używa kijów od 2,75m – do 3m. Taka wędka pozwoli osiągnąć nam dłuższą odległość zarzucenia naszą przynętą. W przypadku małej rzeki kij o długości trzech metrów będzie dla nas nie wygodny np. przy przeciskaniu się przez krzaki albo podesłaniu przynęty pod zwisające gałęzie. Bardzo często również nie ma miejsca na sprawne zarzucenie przynęty. Warto także pamiętać, że nurt na dużej rzece potrafi być mocny i kij o miękkiej kluchowatej akcji będzie bardziej poddawał się w nurcie podczas prowadzenia woblera kleniowego.

Łowienie kleni, jazi w małej rzece
Wędkowanie w takiej rzece nieco różni się od wędkowania na dużej rzece. W mniejszych rzekach bardzo często jesteśmy w stanie brodzić, do tego lepszy jest kij krótszy (wygodniejszy). Jesteśmy w stanie podesłać przynętę w każde interesujące nas miejsce. Podczas przeciskania się przez krzaki, inne rodzaju przeszkody istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo uszkodzenia wędki. Odpowiednia długość oscylowała by w granicach 2m -2,5m.

Wszystkie opisane za i przeciw są poparte na własnych doświadczeniach znad wody. Mamy nadzieję, że ten tekst będzie pomocy przy wyborze wędki kleniowo-jaziowej na długie lata. Pod spodem zamieszczamy link do CENEO z propozycjami wędek na klenia (nie do sklepu wędkarskiego aby nie faworyzować żadnego). Przy wyborze wędki radzimy aby udać się do sklepu pomachać wędką i zobaczyć co najlepiej nam leży w dłoni. Na klenia, jazia odradzamy zakup wklejanek (wędka z wklejoną szczytówką). W innym artykule podamy kołowrotki na klenia, jazia.

WĘDKI NA KLENIA JAZIA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here