Aby zacząć przygodę ze spinningiem każdy musi “mniej więcej” określić jakie ryby będzie chciał łowić. Jeśli chodzi o wybór i dobór sprzętu jest to temat rzeka. Podstawy łowienia na spinning mówią: załóż przynętę zarzuć jak najdalej i zacznij zwijać żyłkę. To tylko taki obraz wędkarza łowiącego w rzece, w stawie na spinning widzianego z oddali. Jeśli podejdziemy bliżej i zapytamy się na jakie ryby się nastawił, zobaczymy jaki kij, jakiego kołowrotka używa oraz na jakie przynęty łowi. To tylko obraz, który widzimy z bliska. Została jeszcze kwestia linki głównej oraz metody spinningowej (jigowanie, boczny trok, woblery, carolina rig, łowienie z opadu…) oraz techniki prowadzenia przynęty. To każdy nabiera z doświadczeniem.

Przejdźmy o krok dalej. Będzie to taka mini instrukcja wędkarstwa spinningowego. Teraz podpowiem wam co i na jaką rybę.

Zestaw spinningowy na okonia cechuje się delikatnym sprzętem. Do łowienia okoni używamy tzw. wędek ultralight, kijów z ciężarem wyrzutu do 18 g i zazwyczaj 240 – 275 cm długości. Kołowrotkami idealnie pasującymi do takich wędek będą kręcioły o rozmiarze do 2000. Pasujący rozmiar żyłki do łowienia okoni, kleni itp. to 0.18 mm natomiast plecionka od 0,06 do 0,10 mm często też zdarza się łowić na rozmiar 0,04 mm. Pamiętajmy, że im cieńsza grubość naszej linki tym rzuty będą dalsze ale pamiętajmy, że w przypadku zaczepów czy brań większych ryb, dużych ryb mamy niestety szanse na zerwanie i utratę ryby.  Poniżej pokaże wam przykładowy zestaw okoniowy

>>> WĘDKA OKONIOWA<<<

>>> KOŁOWROTKI <<

Jeśli chodzi o przynęty na okonie, głównie to małe do 8 cm przynęty gumowe, blachy, obrotówki, koguty, cykady, woblery.

 >>> PRZYNĘTY <<<

 

Jeśli chodzi o zestaw spinningowy na szczupaka będzie cechował się on innymi parametrami. Wędka będzie mocniejsza tutaj takim uniwersalnym cw jest 25g. Kołowrotek większy w rozmiarze 3000-4000. Żyłka do połowu szczupaka będzie oscylowała przy średnicy 0,22 mm – 0,25 mm (0,25 mm używamy zazwyczaj wtedy gdy nastawiamy się już na typowe wielkie ryby). Tutaj dosyć istotną częścią zestawu szczupakowego jest przypon. Jak dobrze wiemy szczupak ma ostre zęby i potrafi przeciąć żyłkę. Najczęściej stosuje się przypony wolframowe, tytanowe  oraz wykonane z fluorocarbonu. Jeśli chodzi o plecionkę, grubość 0,16 mm będzie odpowiednia. Przy połowie sandacza użyjemy podobnego sprzętu. Będzie on troszkę “lżejszy” i kij będzie “twardy” (kij ma twardszą szczytówkę dzięki czemu bardzo dobrze spisze się do jigowania (podbijania główki jigowej). Kołowrotek może być takiej samej wielkości natomiast z powodzeniem możemy używać żyłki o przekroju 0,22 mm.

>>> PRZYPONY <<< 

>>> WĘDKA SZCZUPAKOWA <<<

>>>WĘDKA SANDACZOWA<<<

>>> KOŁOWROTKI<<<

Przynętami na szczupaka z powodzeniem mogą być używane woblery, gumy, woblery łamane, woblery z grzechotką, twistery szczupakowe, hybrydy (woblery z gumowymi ogonkami). Na sandacza użyjemy również podobnych przynęt tylko już o innym charakterze pracy i wyglądzie. Bardzo fajnie do połowu sandaczy sprawdzają się koguty, jaskółki.

>>PRZYNĘTY SZCZUPAK<<<

>>PRZYNĘTY SANDACZ<<<

Ostatni temat, który lekko nakreślę jest to sumowa metoda spinningowa. Postanowiłem temu wpisowy zrobić osoby artykuł ponieważ uważam, że to raczej nie nadaje się dla początkujących spinningistów. Oprócz tego każdej rybie, która została wyżej przytoczona przyjrzymy się w osobnych artykułach i poświęcimy im więcej uwagi gdyż ten artykuł miał bardziej na celu zobrazować wędkarstwo spinningowe dla zupełnego świeżaka pierwszy raz stykającego się z tą metodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here