Na rynku obecnie znajduje się wielu twórców przynęt spinningowych a także boleniowych to na jaki wobler zaczniemy, bądź będziemy łowić zależy tylko od naszego wyboru.
Jedną z ulubionych przynęt boleniowych a zarazem skuteczną boleniówką jest model od marki Engima baits THUNDER 75. Wobler nie jest typowym przecinakiem (na woblerki bez pracy nie lubię łowić) ale wykazuje fajną pracę. Ten Hand madowy twór potrafi uratować tyłek aby nie zejść na pusto znad wody. Przynęta występuje w 14 różnych odcieniach co ułatwia dobranie przynęty pod daną wodę. Jak dobrze wiedzą doświadczeni boleniowcy, często jest tak, że boleń tylko i wyłącznie atakuje w jeden kolor danego dnia.
Jak łowić bolenie w rzekach, jeziorach ?, Typowe miejsca do łowienia boleni, Jak prowadzić przynętę boleniową ?
Do tych zagadnień wrócimy jeszcze za jakiś czas dziś skupimy się tylko i wyłącznie na przynętach gdyż jest to jeden z najważniejszych aspektów łowienia boleni.
Bolenie są sportowymi rybami, całe szczęście nie są smaczne. Natomiast bolenie bardzo często lubują się w uklejkach, bądź małych rybkach w rzece, to tam najliczniej występuje. Na pierwszy rzut oka porównując klenia i bolenia ryby znacząco się różnią, chociaż często przy boleniowaniu jako przyłów trafia się piękny kleń.
Bolenie z rzek, jezior chętnie biorą na woblery, blaszki, czasem trafią się na obrotówki. Spinning za boleniem jest bardzo wymagający i oprócz doskonałej przynęty wędkarz musi mieć trochę pojęcia. Jeśli chodzi o bolenie z głębszych partii wody należy szukać ich woblerem CYKADA. Wobler ten nie tylko pomaga w łowieniu pochowanych boleni ale także można powalczyć z brzaną. Przynęta o dwóch pracach – każdy wędkarz w prosty sposób może dostosować pracę przynęty pod daną rybę czy porę dnia.
Dużo ludzi natomiast łowi bolenie w mniejszych rzekach, bądź często nastawia się na klenia i przy okazji rzuca woblerem boleniowym. Właśnie na takie rozwiązanie marka Engima jest gotowa. Stworzono wobler zarówno do łowienia kleni oraz boleni. Jak wielu z nas dobrze wie, że duże klenie żerują na małych rybkach i taką odpowiedzią był model COMMA 7. Przynęta hand made na klenia, bolenia idealnie sprawdza się do łowienia w mniejszych jak i większych rzekach, “odszczuplona” boleniówka stała się uniwersalnym woblerem pod klenia i bolenia. Jest to model bez sterowy, prowadząc go krótkimi szarpnięciami możemy odwzorować uciekającą ukleję.
Gdzie szukać boleni ? Dla tego wpisu poświęcimy osobny artykuł gdyż żeby zrozumieć bolenie w pewnym stopniu trzeba spędzić sporo czasu na obserwacji nad wodą wtenczas jest nam najłatwiej przyswoić teorię.
Skuteczny wobler boleniowy to podstawa. Najbardziej uwielbiam łowić na woblery hand made.
Macie dobre woblery na bolenie, również w dobrej cenie !